Kahve Nedir

Etiketler Kahve Nedir,Kahve nedir? çeşitleri , keşfedilmesi ve yayılması hakkındaki yazımıza hoşgeldiniz.
Chat Kahve Nedir
Kategori sifali-bitkiler
Bu Sohbet Odaları 68 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Sohbet

Kahve Nedir Hakkında Detaylar

Kahve Nedir Kahve, kahve çekirdekleri öğütülerek veya demlenerek hazırlanan kafein içeren bir içecektir. Kahve, genellikle kahve bitkisinin çekirdeklerinden elde edilen toz halindeki kahve çekirdekleri kullanılarak yapılır. Bu çekirdekler genellikle kahve ağacının meyvesi olan kahve kirazından elde edilir

 

Selamun aleykum Mircte Sohbet Ailesi,  bu hafta sizlerle  kahve kokulu bir paylaşım yapmak istedim.  Çoğu zaman kanalımızda muhabbetimize kahve keyfimiz de eşlik eder, lakin kahvenin tarihçesini, hangi bitkiden yapıldığını ve faydalarını bilmiyoruz.  Kahveye aslında sadece içecek demek nesnel kalır , kahve sevenler için  içinde duygu barındıran sessiz bir senfonidir adeta. Bir fincan kahveye dökmez miyiz aslında hep içimizi? Bir söz vardır; çay kalabalıkla içilir, kahve ise yalnız.. Biz içimizdeki duyguları paylaşırız kahveyle aslında. Yalnızlığımızı, kırgınlığımızı, üzüntümüzü hep bir fincan kahvenin tesellisinde ararız. Bazen, evin bir köşesinde en yakın sırdaşımız, bazen de uzun yolculuklarda tek yol arkadaşımızdır. Ama zannedilmesin ki kahve sadece hüzün demektir. Keyfe de iyi gider aslında! Boşuna mı demişler “Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır” diye? Hoş sohbet demektir bir yanıyla da kahve. Paylaşmak, değer vermek, keyiflenmek demektir…   Kahve öylesine bir şeydir ki, keyfe de gider hüzne de. Geceye de gider, gündüze de. Yalnız da gider, birlikte de. Kahve kokusu ise kokladığımız anda tüm duyularımızı harekete geçirir ve bizi enfes bir lezzetler diyarına götürür. Çoğumuz, onun tadından önce kokusuna bakarız. Kahvenin ilk lezzetini, koklayarak ruhumuzla alırız. Fincanı elimize alır, hafifçe ona eğilerek büyüleyici aromasını içimize çekeriz. Bu, kahve aşıklarının kahveyle selamlaşma şeklidir. Koku bizi alıp götürdüğünde ise damağımız büyük bir hazla kahveyle buluşmayı arzular. Kahve dediğimiz bir şölendir aslında… Koklayarak başlar, yudumlayarak son bulur…

Kahve Nedir?

Kökboyasıgiller (rubiaceae) familyası bir ağaç olan kahve bitkisi yine bu ağacın meyvesinden yani çekirdeklerini bir dizi işlemden geçirip daha sonra çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesiyle elde edilen içecektir. Günümüzde sudan sonra en çok tüketilen içecek ünvanına sahip kahve, lezzetinin yanı sıra içerdiği kafein nedeniyle yaklaşık bin yıldır insanoğlu tarafından tarımı yapılmaktadır.

Kahve Adını Nereden Nasıl Almıştır?

Kahve ağacının ilk bulunduğu yer Habeşistan’ın Kaffa yöresi olan “Qahwah” dır. Henüz Araplar bugün bilinen kahveyi tanımıyorken kahveye “keyif veren içki, şarap” anlamında kullanmışlardır. Kahve bugünkü adına ancak 14. yüzyılda kavuşmuştur. İşte Quahwah kelimesi dilimizde “Kahve”ye dönüşerek buradan da Avrupa’da; “Café, Caffe, Koffie, Coffee, Koffie, Kaffee” ile anılmıştır.

Kahve Nasıl Keşfedilmiş? 

Konu ile ilgili anlatılan iki tane farklı efsanenin ilkine bir bakalım. Anlatılan efsanelere göre kahvenin bulunuşu kahve meyvesinden başlar ve ilk kayıt da M.S. 800-900 yıllarını kapsar. Anlatılan en bilindik efsaneye göre Etiyopyalı Çoban Kaldi, keçilerinin belli bir çalının meyvelerini yedikten sonra daha hareketli olduklarını gözlemler. Çoban kaldi ağacın meyvesini kendisi de tadar ve tıpkı keçiler gibi kendinde de aynı canlılığı hisseder.

Çoban Kaldi’yi ve yerinde duramayan keçileri gören bir keşişde aynı ağaçtan meyve toplar. Keşiş topladığı kahve meyvelerini önce kurutur daha sonra kuruttuğu çekirdekleri suda kaynatıp içer. İçtiği sıvının kendisine enerji verdiğini hissedince de bu esrarengiz meyvenin çekirdeklerinden alıp manastıra götürür. Keşişler tarafından “Tanrı’nın lütfu” olarak görülen kahve çekirdekleri keşişlerin artık uzun ayinlerinden önce tüketebilecekleri muhteşem bir içeçek olarak kayıtlara geçer.

İkinci rivayete göre; keçi ve deve sürülerinin çobanları güttükleri hayvanların kahve ağacının meyvelerini yedikten sonra, daha canlı ve hareketli olduklarını fark edince; ”bunda bir hikmet var” diyerek durumu dervişleri Şazili’ye bildirirler. Bu meyvenin suyunu kaynatıp içen Şazili’nin kendisi de aynı canlılığı hissetmiş ve kahvenin faydalı olduğu, insana canlılık verdiği anlaşılmıştır. Cezayir kaynaklarına göre, kahveyi keşfedenler arasında Şazili’yle birlikte İdris adıda geçiyor. Hatta, ilk zamanlarda kahveye “Şazili” adı verildiği söyleniyor. Fakat kahve ağacının meyvalarının bugünkü anlamda sulu bir içecek haline dönüşmesi, ilk kez Yemen’de olmuş. İlk defa Sufiler kahve içmişler…

İşte kahve hakkında temel bilgiler:

 1. Kahve Çeşitleri: Dünya genelinde birçok farklı kahve çeşidi bulunmaktadır. Arabica ve Robusta, en çok tüketilen kahve türlerindendir. Bu çeşitler, yetişme koşulları, tat profili ve kafein içeriği açısından farklılık gösterir.

 2. Kahve Hazırlama Yöntemleri: Kahve, birçok farklı hazırlama yöntemi ile yapılabilmektedir. Filtrasyon, espressso, French press, AeroPress gibi farklı kahve demleme yöntemleri mevcuttur.

 3. Kafein İçeriği: Kahve, içerdiği kafein nedeniyle bir uyarıcı etkisi yapar. Kafein, merkezi sinir sistemini uyararak uyanıklık ve dikkat seviyelerini artırabilir.

 4. Tat Profili: Kahve, geniş bir tat profiline sahiptir. Acılık, asidite, tatlılık ve gövde gibi özellikler kahvenin çeşidine, yetiştiği bölgeye ve işlenme yöntemine bağlı olarak değişebilir.

 5. Sosyal ve Kültürel Rolü: Kahve, birçok kültürde sosyal bir içecek olarak önemli bir rol oynar. İnsanlar arasında buluşmalar, toplantılar ve sosyal etkileşimler sıklıkla kahve içerek gerçekleşir.

 6. Sağlık Etkileri: Uygun miktarda tüketildiğinde, kahvenin bazı sağlık yararları olduğuna dair araştırmalar vardır. Antioksidanlar içerir ve bazı çalışmalara göre Parkinson hastalığı, tip 2 diyabet ve bazı kanser türleri riskini azaltabilir.

Kahve Türkiye’ye Nasıl Geldi?


Osmanlı İmparatorluğu Yemen’e doğru genişledikçe, kahveyle de tanışmaya başlar. Tarihte ilk kez 1517 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın Yemen Valisi olan Özdemir Paşa, lezzetine hayran olduğu kahveyi Suriye’li Hakim ve Şems adlı iki kardeş aracılığıyla İstanbul’a getirtip sarayı kahveyle tanıştırmıştır. Böylece kahve sarayın görkemli salonlarında, kahve ustaları tarafından sultana servis edilmeye başlanmış cariyelere de doğru kahve pişirme dersleri verilmiştir.

Tarih 1554 yılını gösterdiğinde İstanbul’da iki Arap tüccar ilk kahvehaneyi İstanbul’un Fatih semtinde açarlar. Burası artık erkeklerin bir araya geldiği, sohbet edip oyunlar oynadığı ve kahve içtiği bir kahvehane olarak tüm Osmanlı topraklarında yayılmaya başlar. Bu kahvehanelere kadınlar giremiyor olsa da onlar da kahveyi ilaç niyetine kullanmaya başlar.

Kahve Avrupa’da Nasıl Yayıldı?

Kahve Osmanlı tücarları tarafından İtalya’ya götürülmüş ancak VIII. Papa Clement 1600’li yılların başında kahve içilebilir diye fetva verene kadar bir üne kavuşamamıştır. Avrupa’da ilk kahve dükkanı ise İstanbul’a geldikten tam 90 yıl sonra yani 1645 yılında İtalya’da açılmıştır. Bugün kahve dükkanları ile ünlü bir şehir olan Viyena’da ise ilk kahve dükkanı 1683 yılında açılmıştır. Osmanlı ordusunun yenildiği ikinci Viyena kuşatmasından sonra ele geçirilen çuvallar dolusu kahveyi alan Viyanalılar, ona köpüklü süt ve şeker katarak kendi içebilecekleri bir kıvama getirmişlerdir.

Kahve Çeşitleri Nelerdir?


Türk Kahvesi: Telvesi ile servis yapılan tek kahve çeşidi

Espresso: Makine ile hazırlanan, koyu kavrulmuş, İtalya’ya özgü bir kahve türüdür.

Mırra: Şanlıurfa’ya özgü, birkaç kez demlenerek hazırlanan acı kahve

Cappuccino: Espresso ve su buharı ile ile köpük haline getirilmiş süt eklenen kahve

Americano: Espresso’nun sıcak su eklenerek yumuşatılmış şekli

Cafe au lait: Fransızların sütlü filtre kahvesi

Ethiopian Yirgacheff:  Şarabımsı buruk tadı olan Etiyopya kahvesi

Latte: Espresso’ya köpürtülmemiş sütün eklendiği kahve

Mocca: Espresso’ya süt köpüğü eklenerek hazırlanan kahve

Mocha: Latte’ye bol miktarda çikolata eklenmesiyle yapılan kahve

Santos: Brezilya’da yetişen , büyük yeşilimsi taneli orta derecede kuvvetli kahve

Sumatran: Düşük asit dengesine sahip Endonezya kahvesi

Supremo:  Sabahları içilen Kolombiya kahvesi

Viennese:  Espresso’ya çikolata ve krema katılarak hazırlanan Viyana usulü kahve

Macchiato: Süt, espresso, vanilya şurubu, karamel

Muslumanlar Sohbet Ailesi olarak kahve tadında günler dileriz. Bu haftaki konumuzun sonuna geldik, bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle..

İslami sohbet ve Tefsir sohbetlerine katılmak için, ücretsiz ve kolay bir şekilde giriş yapabileceğiz Mobil chat web sitemize bekleriz.

MircteFm Radyomuzu dinlemek için, islami radyo‘ya tıklayınız.

inziva 19 Aralik 2023 Genel 565 defa kahve, kahve çeşitleri, kahve nedir, kahve türleri, kahvenin evreleri

Sıradaki sohbetler

 • Dini Sohbet Yerleri Dini Sohbet Yerleri Dini Sohbetler, uyuyanı uyandıracak canlılıkta olmalıdır,Seviyeli Dini sohbet yerleri bulmak artik çok zorLaştı,Dini sohbet edecek kişi rızkını helalinden yemeye ve beraber bulunduğu kişilerin manevi keyfiyetine dikkat etmeli ve bunların tesiri altında olduğunu asla unutmamalıdır
 • askcafe askcafe askcafe en güzel aşklar en seviyeli sohbetlerin vazgeçilmez adresi aşk cafe sohbet ve Arkadaşlık Chat Sitesi, Mobil Sohbet, Bedava Sohbet ve Ücretsiz Muhabbet Odalarımızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Dua Etmek Umuttur Dua Etmek Umuttur Dua et. Derdin de yükünde hafiflesin. Yerlere göklere sığmayan belkide avucunda biriken duana sığar. Seni senden daha iyi bilen Allaha olsun anlatışımız. An gelir biz bizden umudumuzu kessekte Rabbimiz bizden umudunu asla kesmez ve bize bir yol verir çıkışı yok dediğimiz yollar için. Onun in yüreğimizi avucunuza avucumuzdakileri Allahımıza anlatalım.
 • Müslümanlar Sohbet Müslümanlar Sohbet Müslümanlar için Dini Sohbet Odalarimizi Aktif hale getirmiş buLunmaktayiz,müslümanların Gerçek BuLuşma Noktasinda sizlerde İslami Sohbetlerden faydaLanmak istıyrosaniz,Türkiyenin En çok ziyaret edilen Mobil müslümanlar islami sohbet sitesi içerisinde yüzlerce arkadaşlık ve dostluklar sizleri bekliyor
 • İnstagram Sohbet İnstagram Sohbet İnstagram Sohbet,Instagram islami sohbet özelliği Instagram görüntülü sohbet ayarları İnstagram görüntülü arama kaydedilir mı Instagram sohbet teması Instagram sohbet odaları Instagram giriş İnstagram dini sohbet nasıl açılır Instagram görüntülü konuşma kalktımı
 • Radyo Chat Radyo Chat Online Radyo Sohbet, Canlı Radyo Chat Radyo Chat Mircte Fm Kardelen FM Radyo sohbet programları Kiss türk radyo sohbet odaları Radyolu sohbet tam sohbet Türkçe Chat Dini sohbet radyoları Yazgülü Türk Chat Kardelen Radyo Canlı dinle Radyolu Sohbet - Mobil Radyo Dinle Chat Yap Bedava radyo ile müzik dinleyerek sohbet edebileceğiniz radyolu chat odalarında mobil radyo dinleyebilir ve sohbet gerçekleştirebilirsiniz.
 • sesli mobil sesli mobil sesli mobil sitemizde yuksek sesle sohbet edebilirsiniz Türkiyenin En Eğlenceli Sitesi Siz kullanıcıLara ücretsiz ve üyeliksiz tüm imkanları hizmetleri sunmaktadır Sesli mobil chat,Sesli sohbet sitelermiz sizler için 7/24 sohbet hizmeti vermektedir
 • menzil sofi sohbetleri menzil sofi sohbetleri menzil sofi sohbetleri Sofilerin Aradığı Muhteşem Bir Sohbet Sofiler Kaçırmayalım Alllah razi olsun hocam güzel sohbeti dinlemek nasip oldu şükürler olsun Allah dualarımızı kabul etsin inşallah Allah ccllallihi Rahmetiyle kuşattı sin herdayim himmetini Ahmet Mahmudiye Muhammed Mustafa sallahhu aleyhi mübarek olsun cemalini gören kulları dan eylesin inşallah
 • sohbet dinle sohbet dinle sohbet dinle Umutsuzluğa Düşme Allah Var | Elhamdülillah ALLAH Var ALLAH Yar. Dini Hikayeler | Dini Öyküler | Dini Sohbetler | Dua Dinle | Sohbetler Dinle Dini Sohbet / Tefekküre daldıran, düşündüren İslami Sözler / Dünyanın aldatıcılığı ve Tevbe dinle. Ağlatan İlahile
 • sohbetistar sohbetistar kisa sürede star olmak istene sohbetciler için sohbetistar sohbet sitesi en ideal seçimdir Sohbetistar chat sitesi 2 yılı aşkın süredir hizmet veren sohbet platformuna giriş için mircte.org sitesi üzerinden bağlanın